تبلیغات
فریادزیرآب - بنزین یا هوو ؟

...خوش آمدید

نازنینم بی نهایت از حضورت خوشحالم! با تمام وجود می گم خوش اومدی و دوستت دارم! حرف زیادی واسه گفتن نیست جز اینکه : فریاده من شکایته یه روحه بیقراره روحه که خسته از همه زخمیه روزگاره


بنزین یا هوو ؟

 

 

اپیزود اول

طرف های غروب بود که داشتیم از لب دریا برمی گشتیم . وارد هتل که شدیم چشمم به صحنه ی جالبی افتاد . راهم رو از بقیه جدا کردم و به سمت سوژه رفتم . یک تاکسی کنار کوچه پارک بود . راننده در باک رو باز کرده بود و به کمک یک تکه شلنگ کولر و یک دبه ی بزرگ داشت بنزینش رو می کشید .وقتی تموم شد در دبه رو تکه ای کیسه فریزر گذاشت و درش رو محکم کرد !! و تحویل آقایی که اونجا بود داد و در مقابل مشتی اسکناس آبی رنگ !! تحویل گرفت . سریع گوشی ام رو برداشتم و اومدم طبقه ی بالا که صحنه رو شکار کنم . آخه نمی شد جلو چشمانشون عکس انداخت . بالا دید خوبی نداشت و تنها پنجره ی مشرف به سوژه توری داشت که باز نمی شد و انقدر سیاه بود که عکس را خراب کرد .

 

اپیزود دوم :

انقدر مسافرت ها به شمال کشور به دلیل سهمیه بندی بنزین کم شده که میشه گفت کاسبی اون مناطق خصوصا در این فصل از همه جا سکه تر شده .

فروشنده ی سوپر مارکت انقدر عصبانی بود که می گفت : " یکی پیدا نمیشه بیاد داخل مغازه حداقل بهمون فحش بده خرید کردن پیشکش !!!"

اپیزود سوم

چند روز پیش که سوار تاکسی بودم و پشت چراغ قرمز همیشه طولانی عباس آباد گیر کرده بودم ، ساعت 3 بعد از ظهر و اوج گرمای تهران بود و همه از چراغ طولانی شاکی شده بودند یک پسر جوونی که راننده ی آژانس بود در حالی که عرق روی پیشونیش رو پاک می کرد نگاهی به راننده ی داخل تاکسی ( تاکسی نه بلکه ماشین های ساماندهی شده برای مسافربری )  انداخت و گفت : " ای خدا مردیم از بی بنزینی !"

راننده تاکسی در جواب گفت : " همه همین درد رو داریم "

راننده آژانس : " تا به حال دردمون فقط زن گرفتن بود اما این روزها بنزین هم اضافه شده ، واسه هر دو باید حرص بخوریم چون رسیدن به هر دو سخته ! "

راننده تاکسی : " بنزین هم این روزها شده هوو !! من که به بنزین بیشتر فکر می کنم تا خانمم "

5..4...3...2...1...  و چراغ سبز شد .

سفره ی دل راننده باز شد . ماشینش یک پژو 405 بود که براش مجوز مسافربری گرفته بود . مردی جا افتاده بین 55 تا 60 سال . می گفت سهمیه بنزینم تموم شده و چون مسافربر تاکسیرانی نیستم همون سهمیه 400 لیتر رو دارم . چند روز پیش 30000 تومان دادم و فقط 100 لیتر بنزین خریدم .

اما نتیجه گیری اخلاقی :

هیچ عقل سلیمی حاضر نیست در این روزهای گرم و داغ تابستون از صبح خروسخون تا بوق سگ !! با تاکسی توی این خیابون های شلوغ تهران که حالا تبدیل به پارکینگ هم شده مسافر جا به جا کنه در حالی که میتونه بنزینی که جیره ی روزانه اش هست رو بفروشه و پولی چه بسا بیش از اون همه کار کردن به دست بیاره !

قشر مرفه ، مرفه تر هم شدند . نهایتا یک رنوی لب گور ! می خرند و میندازند گوشه ی پارکینگ خونه هم نه بلکه خیابون و تنها از سهمیه بنزینش استفاده می کنند . با 2 میلیون یا کمتر زندگی به کامشون میشه !

در نقطه ی مقابل افراد دو شغله یا چند شغله . اون هایی که صبح ها توی اداره و مدارس کار می کنند و باید 4 تا قسط و وام بانک و اجاره خونه و هزار تا خرج دیگر رو تامین کنند و بعد از رهایی از کارهاشون تازه برن سراغ مسافرکشی واسه بیرون آمدن از زیر بار کلی قرض ............

پیک های موتوری و افرادی که در کنار کار اصلی به این حرفه روی آوردن ، آزانس ها که این روزها اگر تماس بگیریم اول مقصر رو ارزیابی می کنند و اگر مسافت طولانی باشه ماشین نمی فرستند به این دلیل موجه که با یک مسیر سولانی رفتن بنزین بیشتری هدر میره و باید راننده ها وقت بیشتری رو توی پمپ بنزین ها سپری کنند و در نتیجه از سرویس های زیادی که می تونند در مسیرهای طولانی داشته باشند یاز می مونند .

و اما مناطق مختلف توریستی کشور به خصوص شمال ! هر چند که خیلی هم بد نیست تا این شمالی های دندون گرد که هر سال گوش مسافران رو می برند و تا می تونند می تازونند صداشون از همه زودتر در میاد

و این همه عدالت که در کلان شهری مثل تهران سهمیه بندی با شهرهایی کوچک که تمام مساحت شهرشون فقط یک خیابون یا نهایتا 2 تا هست برابر باشه .

باید خوشحال باشیم چون وزیر نفت گفته به دنبال راهکاری هستیم تا به مردم سهمیه ای بدهیم تا بتوانند به سفرهای تابستانی بروند اما نمیدونیم چه راهی پیدا کنیم تا فقط این سوخت مصرف سفر شود ؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

 

 


[ به قلم : فرناز ] [ساعت : 05:07 ق.ظ ] [ موضوع : عمومی , ]
[ نظرات []] [لینک ثابت ] [ صفحه بالای ] [ نوشته شده در تاریخ : شنبه 30 تیر 1386 ]


تبلیغات

محل درج تبلیغات شما

© استفاده از مطالب و تصاویر مندرج در این وبلاگ با اطلاع قبلی نویسنده آن بلامانع است
Copyright © 2006-2008 Lover Tanha Team Web Development, All rights reserved